Rodinný dom, Košice – Barca

rekonštrukcie, rodinné domy,

Objekt rodinného domu sa nachádza na okraji mestskej časti Košice-Barca, v existujúcej zástavbe rodinných domov. Pozemok je široký cca 15 m, v miernom svahu klesajúcom po celej dĺžke smerom na východ od miestnej komunikácie. Postavený bol svojpomocne v poslednej tretine 20. storočia, je v pôvodnom stave s dvoma bytovými jednotkami, udržiavaný, no krátky čas neobývaný.

Riešenie vychádza z daností objektu, so snahou minimalizovať rozsah nutných búracích prác a stavebných zásahov, no zároveň adaptovať ho na jednobytový rodinný dom s domácou pracovňou investora, s použitím súčasných materiálových a technologických riešení.

Rodinný dom je prístupný z príjazdovej komunikácie pozdĺž západnej hranice pozemku. Približne v línii východnej fasády je situovaný objekt dvojgaráže s letnou kuchynkou a sociálnym zariadením. S objektom domu je prepojená novou priebežnou exteriérovou pergolou, na ktorú naväzuje vonkajšia terasa a exteriérové sedenie. Dispozične je dom rozdelený na pracovnú a hosťovskú zónu na prízemí a privátnu obytnú zónu na poschodí. Na prízemí je pracovňa so skladom, hosťovská izba s príslušenstvom pre dlhodobejší pobyt a hosťovská izba s kúpeľňou pre krátkodobé pobyty. Z chodby je schodiskom prístupný suterén s technickou miestnosťou. Poschodie je prístupné hlavným schodiskom, nachádza sa tu obývacia izba s kuchyňou a jedálňou, detská izba, spálňa rodičov, kúpeľňa a WC.

Autor: A. Reitzner, P. Stano, O. Vecan  –  Vizualizácie: 3linea Architekti

Štúdia: 2017