Rodinný dom, Košice – Juh

nízkoenergetické domy, rekonštrukcie, rodinné domy,

Rodinný dom sa nachádza v jestvujúcej zástavbe rodinných domov, v širšom centre mesta. Objekt v tvare “L” je podpivničený v takmer celom pôdoryse, s nevyužitým podstrešným priestorom. Strechu tvorí tradičný sedlový krov, v uličnej časti v kombinácii s valbou, dvorné krídlo tvorí pult.

Charakteristickými zmenami v je ubratie hmoty z východnej časti uličného krídla a doplnenie o prízemnú hmotu garáže s prístreškom, radenú na koniec jestvujúceho dvorného krídla. Uličná časť má nové vstupné schodisko z úrovne ulice priamo do objektu, čím je vytvorený bežný uličný vstup, ktorý v súčasnom stave absentuje.

Prízemie tvoria prevažne denné priestory (obývacia izba s krbom, jedáleň, kuchyňa a pracovňa) a izba s hygienickým zázemím. Centrálnu halu so schodiskom na poschodie a do suterénu dopĺňa zádverie so šatníkom. Exteriérová terasa s čiastočným prekrytím je priamo prístupná z obývacej izby. Poschodie zahŕňa nočné priestory – spálňa s prekrytým balkónom, detské a hosťovské izby s hygienickým vybavením a šatníkmi. Strih medzi pultovou strechou časti uličného krídla a plochou strechou ostatných častí zabezpečuje priame denné osvetlenie aj v centrálnej podlažnej hale. Suterén prístupný z vnútorného, alebo exteriérového schodiska pod prístreškom v južnej časti. Tvoria ho skladovacie priestory, priestory posilňovne a sauny, práčovňa a sušiareň, ako aj priestory technického vybavenia objektu. Hlavný vstup z ulice je prekrytý skleneným prístreškom s ťahavou zeleňou, druhý vstup je z dvornej terasy priamo do dennej časti rodinného domu.
Rodinný dom je navrhovaný ako nízkoenergetický, s príslušným materiálovým a technickým riešením.

Autor: A. Reitzner, P. Stano  –  Vizualizácie: 3linea Architekti

Štúdia: 2016