Rozhodli ste sa postaviť si nový rodinný dom a neviete čo Vás čaká? Čakajú Vás nasledujúce kroky:
1. Zámer – premyslieť si čo chcete stavať (alebo rekonštruovať), kde to bude stáť a koľko do toho chcete investovať.
2. Architektonická štúdia – osloviť architekta, ktorý Vám vypracuje návrh domu podľa Vašich predstáv, presne na Váš pozemok.
3. Projekt a povolenia – pre legálnu výstavbu Vášho rodinného domu je nutné absolvovať územné a stavebné konanie (pre rodinné domy často zlúčené do jedného konania), ktorých výsledkom je územné a stavebné povolenie. Pre konania a realizáciu je potrebné, aby architekt vypracoval projekt so všetkými náležitosťami a profesiami.
4. Realizácia stavby – výber spôsobu výstavby (svojpomocne alebo dodávateľom), zabezpečenie priebežného financovania, kontrola prác na stavbe s pomocou autorského a stavebného dozoru.
5. Kolaudácia a sťahovanie – pred tým ako sa nasťahujete, je potrebné získať koaludačné rozhodnutie stavebného úradu pre zlegalizovanie bývania vo Vašom rodinnom dome.
K jednotlivým bodom si môžete prečítať viac TU.
Základom spolupráce medzi klientom a architektom je komunikácia v tvorivom procese. Výsledkom je po všetkých stránkach funkčný stavebný objekt, ktorý spĺňa estetické, plošné, objemové a rôzne racionálne i neracionálne kritéria klienta.
Výber architekta by nemal byť iba otázkou ceny. Spolupráca stojí a padá na vzájomnej dôvere. Architekt musí nájsť ten “správny jazyk” na dialóg s klientom, zistiť jeho potreby, pozorne načúvať jeho pripomienkam a postrehom, usmerniť pri menej jšťastných nápadoch a pretaviť získaný balíček informácií v ten najlepší návrh.
Veľmi radi Vám splníme i tie najšialenejšie nápady, pokiaľ sa to nebude priečiť nášmu estetickému cíteniu a architektonickému vnímaniu. V opačnom prípade sa s Vami rozlúčime a odporúčime Vám iných kolegov. Možno Vám navrhnú bungalov balvanovitého tvaru alebo osadia pozlátených sádrových trpaslíkov pred vstup do domčeka na stračej nôžke :).
Podrobnejší popis priebehu spolupráce s architektom nájdete TU.