Od zámeru ku koladácii

Už len to pomyslenie na nový, zariadený a hlavne vlastný rodinný dom je lákavé, prináša Vám pocit radosti a zimomriavky po celom tele. Vidíte sa večer v novej obývačke pri praskajúcom ohni v krbe s pohárom tokajského, s vrčiacou kosačkou na dvore v sobotu doobeda, alebo oddychujúc poobede na terasovej pohovke. Aj predstava najbližších Vianoc v novom dome je vábivá. Ó áno! Pred tým je však potrebné prekonať niekoľko drobností – zohnať projekt, vybaviť povolenia. V podaní neprajného kolegu hotová studená sprcha. No nič nie je také strašné, aby sa s primeranou snahou nedalo zvládnuť. S chladnou hlavou ponúkame krátkeho sprievodcu:

1.

Čo chcete stavať? A kde?

V prvom rade si potrebujete premyslieť, aký rodinný dom vlastne potrebujete, kde ho chcete postaviť, a koľko môžete zainvestovať. Najlepšie je urobiť si prehľadnú tabuľku s požadovanými miestnosťami, plochami, všetkými závažnými i banálnymi požiadavkami. V našom architektonickom jazyku to voláme „lokalitný program“ a veľmi radi Vám s ním pomôžeme či doplníme našimi podnetmi. Bolo by skvelé mať predstavu o veľkosti domu, o jeho budúcej prevádzke, o materiáloch ku ktorým máte blízko alebo ich vyslovene neznášate – proste zadefinovať všetko čo chcete, čo musíte bezpodmienečne mať, na čom Vám nezáleží, aj čo nemáte vôbec radi. Pre nás architektov sú najzaujímavejšie neštandardné, veľmi špecifické, ba priam bizarné požiadavky podmieňujúce návrh nového domu. Tie sú pre nás výzvami i spestrením bežnej práce.

Dôležitým vstupom je pozemok, na ktorom má byť Váš vysnívaný dom postavený. Ideálny rovinatý pozemok s ideálnou orientáciou na svetové strany za rozumné peniaze sa nemusí nájsť. Môžete však mať pozemok, ktorý ani náhodou nie je ideálny, avšak k nemu máte citový vzťah, alebo ste sa do neho na prvý pohľad zamilovali. Radi Vám poradíme pri rozhodovaní, ktorý pozemok je najlepší pre Váš zámer, alebo nájdeme spôsob, ako vhodne umiestniť dom na Váš pozemok, bez ohľadu na jeho danosti.

2.

Návrh

Keď sú jasné vstupné podmienky (zadanie), architekt spracuje architektonickú štúdiu. Tá vzniká v úzkej spolupráci s klientom, vo vzájomnej diskusii nad vznikajúcim návrhom a jeho alternatívami. Veľká presklená stena z obývačky na dvor, francúzske okno v spálni, samostatná kuchyňa alebo spojená s obývačkou, otvorený denný priestor s galériou alebo pozatvárané miestnosti, šikmá strecha či plochá zatrávnená, omietka alebo drevený obklad? Všetko si spolu preberieme – my navrhneme a ponúkneme možnosti, Vy dáte pripomienky alebo odsúhlasíte. Po niekoľkých tvorivých týždňoch je na svete výsledok – štúdia, ktorá obsahuje komplexné dispozičné, hmotové a materiálové riešenie Vášho domu.

3.

Projekt a povolenia

Ďalším krokom je získanie územného a stavebného povolenia, ktoré sú výsledkom územného a stavebného konania. Pre rodinné domy sú často zlúčené do jedného konania. Aby konania mohli začať, je potrebné vypracovať projekt stavby a doplniť ho potrebnými vyjadreniami obce, mesta, správcov sietí, a inými, ktoré si zabezpečujete sami, alebo to necháte na nás (viď doplnkové služby – Inžinierska činnosť). Projekt vychádza zo štúdie, je doplnený o presné konštrukčné a materiálové riešenie, ako aj o kompletné rozvody médií a ich napojenie na miestne rozvody (prípojky). Projekt pozostáva z viacerých častí – architektúra, statika, požiarna ochrana, zdravotechnika (kanalizácia, teplá a studená pitná voda, plynofikácia), vykurovanie, elektroinštalácie, vzduchotechnika, energetický posudok, rozpočet a ďalšie podľa potreby. Po podaní projektu na stavebný úrad s príslušnou žiadosťou už stačí iba prečkať zákonné lehoty a tešiť sa z vytúžených povolení.

4.

Realizácia stavby

Kto Vám bude stavať dom – Jožko alebo Ferko? Nuž toto my nevieme, ale vieme Vám určite pomôcť pri výbere vhodnej stavebnej firmy. Radi Vás zorientujeme v rôznych cenových ponukách, vo výhodnosti či nevýhodnosti jednotlivých položiek tej ktorej ponuky. Spleť položiek a skratiek v ponukách je častokrát zradná a neprehľadná. Počas samotnej realizácie stavby sme k dispozícii a poskytujeme Vám priamo na stavbe autorský dozor nad dodržaním architektonickej koncepcie – riešime otázky a detaily pre realizátorov stavby týkajúce sa architektúry. V rámci našich služieb vieme zabezpečiť aj stavebný dozor – to znamená, že sledujeme postup stavby, jej súlad s návrhom vo výkresoch, kontrolujeme kvalitu stavebných materiálov a ich efektívne využívanie na stavbe.

V tomto kroku je už potrebné mať doriešený interiér – zariadenie, svietidlá, nábytok, farby, dekóry stien a podláh. Ak si na to netrúfnete sami, pomôžeme a poradíme (viď služby – Interiérový design).

5.

Hurá, hurá, kolaudácia!

Ešte posledná chýbajúca podlahová lišta, dve-tri nenamontované svietidlá, chýbajúci náter zábradlia, ešte pár drobností a Váš nový dom bude zrelý na presťahovanie sa. Zlegalizovanie bývania v novostavbe, možnosť prihlásenia sa k trvalému pobytu a pokojné bývanie si vyžadujú kolaudáciu stavby. Ide o konanie, v ktorom stavebný úrad preverí stavbu, preskúma certifikáty použitých a zabudovaných materiálov, zhodnotí prípadné Jožkove či Ferkove remeselné prešľapy – a po splnení všetkých administratívnych náležitostí vydá kolaudačné rozhodnutie – opäť Vám s tým vieme pomôcť (viď doplnkové služby – Inžinierska činnosť). Ak je kladné (v čo dúfame), môžete objednať sťahováka. Na Vianoce bývate v novom, po večeroch si v kľude vychutnávate pohárik vínka a praskanie ohňa v krbe v obývačke. Spomienka na mrzutého kolegu u Vás vyvolá ľahký ironický úsmev. Že on si to nevedel takto dobre zorganizovať… :).