Rodinný dom, Smižany

nízkoenergetické domy, rodinné domy,

Kompaktný rodinný dom s jednoduchou pultovou strechou v novej zástavbe rodinných domov. Situovaný je na parcele severne od plánovanej miestnej komunikácie, vo svahu klesajúcom juhovýchodným smerom.

Vstup na pozemok je južnej strany – vjazd áut z príjazdovej komunikácie, ako aj vstup peších z chodníka. Bezprostredne pri vjazde je prekrytá plocha pre slúžiaca pre parkovanie áut a krytý prechod ku hlavnému vstupu do rodinného domu na východnej fasáde. Ďalší obslužný vstup (do technickej miestnosti) je z južnej strany. Vlastný východ na južnú terasu má aj obývacia miestnosť s kuchyňou a spálňa.

Samotný rodinný dom je riešený ako prízemný nepodpivničený objekt s nevyužívaným podkrovným priestorom pultovej strechy. Dispozícia je logicky rozdelená na dennú a nočnú časť. Denný priestor situovaný v južnej časti zahŕňa obývaciu izbu s jedálňou a kuchyňou, vstupný priestor a pracovňu. Obývacia izba je otvorená na juhozápadnú stranu. Centrálnu časť tvorí technický priestor, dvojica kúpeľní a sklad. Dve izby a spálňa sa nachádzajú v severnej časti a sú otvorené na východ (dvojica izieb), resp. na západ (spálňa). Pred západnou fasádou je umiestená drevená terasa, v južnej časti doplnená tieniacou konštrukciou.

Autor: L. Friedmann, A. Reitzner, P. Stano  –  Vizualizácie: 3linea Architekti

Štúdia: 2014 – Realizácia: 2016