Rodinný dom, Rákoš

nízkoenergetické domy, rodinné domy,

Novostavba rodinného domu sa nachádza v obci Rákoš, okr. Košice – okolie, v existujúcej zástavbe rodinných domov. Pozemok je svahovitý, nepravidelného pozdĺžneho tvaru, kratšou stranou navazujúci na miestnu komunikáciu, zvažujúci sa smerom od nej. Navrhované riešenie vychádza z danosti pozemku, jeho svahovitosti, šírky, orientácie na svetové strany a z hmôt susedných objektov.

Zámerom bolo skĺbiť archetypálny vidiecky charakter rodinného domu s moderným, súčasným výrazom (tvarovo, materiálovo) a vytvoriť príjemný domácky pocit z bývania. Priestorový koncept vychádza z prelínania hmôt rôznych funkcií, tvaru a materiálového riešenia. Objekt rodinného domu zohľadňuje dispozičné a funkčné požiadavky investora a daností okolitého prostredia. Vstup na pozemok je riešený cez premostenie miestneho odvodňovacieho kanálu pozdĺž komunikácie. Hlavný vstup do domu je z dvorovej časti, z juho-východu, vedľajší hospodársky schodiskom z juho-západnej strany.

Dom sa skladá z prieniku dvoch hmôt rôznej výšky, tvaru a materiálového riešenia. Jednopodlažná hmota s plochou pochôdznou strechou, v ktorej sa nachádza vstupné zádverie, obývacia izba s jedálenským kútom a kuchyňa s komorou. Dvojpodlažná hmota, so sedlovou strechou so sklonom 40°, je štítom orientovaná k miestnej komunikácii. Dispozične je tvorená v 1.NP (cez vstupné zádverie prístupnou) chodbou so schodišťom, kumbálom, kotolňou, hlavnou kúpeľňou, spálňou rodičov a wc, na 2.NP Sa nachádzajú 2 detské izby (s možnosťou predelenia na 4 menšie) a kúpeľňa. Z podesty schodiska na 2.NP je prístup na pochôdznu terasu na streche obývačky, ktorá poskytuje zaujímavé panoramatické výhľady. Z obývačky je možný prístup na exteriérovú terasu na teréne, v južnom rohu objektu.

Autor: I. Cziel, P. Stano  –  Vizualizácie: 3linea Architekti

Projekt: 2012 – Realizácia: 2015